Масаж як спосіб оздоровлення організму

Масаж  – один із способів оздоровлення організму, відомий ще з давніх часів.

Сьогодні масаж – це науковий спосіб лікування багатьох хвороб за допомогою систематичних ручних прийомів: прогладжування, розтирання, розминання, биття і вібрації або струсу тіла людини. З грецької масаж означає «чіпати або проводити рукою», з арабської «ніжно погладжувати».

Масаж для лікування почали використовувати в Китаї ще за 2000 років до Різдва Христового, в Індії за 700 років.  Римляни застосовували масаж після боїв для знищення синців і пухлин на тілі. У Греції вже за часів Гіппократа масаж розглядали, як засіб, який добре допомагає при багатьох хворобах.

Гіппократ описав масаж в одному зі своїх медичних творів, де говорить, що тертя може викликати напругу тканин, або їх розслаблення: «Сухе і сильне розтирання», – говорить Гіппократ, – «посилює напругу тканин, розтирання ж, вироблене ніжно і м’яко, розслаблює їх». Учні Гіппократа підтверджують те, що масаж служить тимчасовим засобом для знищення напруження в тілі людини. У перші століття християнства масаж був забутий, його розглядали, як залишок язичництва. Тільки 300 років тому почали з’являтися наукові роботи написані лікарями про користь масажу, в яких вказувалися його цілющі властивості при хворобах суглобів, при паралічі. Перший, хто зайнявся серйозним вивченням впливу масажу на тіло і дух людини, був шведський лікар Петро-Генріх Лінг. (Інформація взята з «Енциклопедії лікувального масажу та гімнастики» Е. М. Залесова, 1999 р.)

Популярність масажу повертається і з’являються з кожним роком все нові й нові види. Існує локальний і загальний масаж. Будь-який різновид масажу носить лікувальний характер.

Гігієнічний масаж: метою є догляд за тілом, профілактика різних захворювань, зміцнення організму в цілому. Такий масаж може мати як загальний, так і локальний характер впливу, застосовуватися самостійно, або бути складовою комплексу.

Основні прийоми масажу: розминання, погладжування, розтирання, вібрація і ударні прийоми.

Результатом гігієнічного масажу є: поліпшення кровообігу, нормалізація загального психоемоційного стану, зміцнення здоров’я. 

Лікувальний масаж: головною метою є допомогти людині одужати після травм і під час захворювань. Може мати як загальний, так і локальний характер впливу. Лікувальний масаж поділяється на: збуджуючий, заспокійливий, розсмоктуючий. Цей вид масажу повинен проводитись професіоналом.

Результатом лікувального масажу є:

вплив на нервову систему: підвищує або понижує нервову збудженість. Відновлює втрачені рефлекси, покращує діяльність окремих внутрішніх органів і тканин;
позитивно впливає на серцево-судинну систему. Кров відтікає від внутрішніх органів шкіри і м’язів. Полегшується робота серця;
покращує функцію суглобів;
знімає біль після фізичних навантажень.

Реабілітаційний масаж: метою є  допомогти зменшити больовий синдром, покращити кровообіг, допомогти відновити втрачені рефлекси, покращити живлення тканин і функції внутрішніх органів, підвищити м’язовий тонус і нормалізувати артеріальний тиск. Такий вид масажу буває загальний і локальний.

Основні прийоми масажу: реабілітаційний масаж проводиться досвідченими експертами – масажистами. Перед проведенням масажу вивчається історія хвороби пацієнта, тільки потім лікар вирішує, яку техніку рухів масажу застосовувати.

Результатом реабілітаційного масажу є: покращення загального стану людини.

Спортивний масаж: застосовується для удосконалення фізичних можливостей і збільшення працездатності спортсменів. Застосування цього виду масажу сприяє якнайшвидшому досягненню спортивної форми, а також її утриманню. Крім того, спортивний масаж є хорошою підготовкою для участі в змаганнях. Цей вид масажу розділяється на види: тренувальний, попередній (застосовується перед тренуванням) та відновлюючий.

Основні прийоми: проводиться професіоналом, який вирішує яку техніку застосовувати.

Результатом проведення спортивного масажу є: поліпшення фізичного стану організму спортсмена, утримання гарної спортивної форми, допомагає позбутися від втоми, збільшує межі фізичної працездатності і є хорошою профілактикою при травмах і хворобах хребта.

Сегментно – рефлекторний масаж: впливає на рефлекторні зони поверхні шкірного покриву. Принцип дії полягає в роздратуванні рецепторів шкіри.

Основні прийоми: зазвичай проводиться у лікувальній практиці, тому масаж повинен виконаний професіональним масажистом.

Косметичний масаж: метою є оздоровлення та омолодження організму. Розрізняють гігієнічний, пластичний, лікувальний. Може бути проведений за допомогою апаратури або в ручну; поєднання цих двох методів масажу, називається комбінованим.

Основні прийоми: апаратний масаж за допомогою різних апаратів: вібромасаж, гідромасаж, вакуум. Буває загальної та локальної дії.

Результатом проведення косметичного масажує: оздоровлення та омолодження організму; зміцнення імунітету та покращення кровообігу.

Тайський масаж, або тайська лікувальна система. Цей вид масажу кардинально відрізняється від вищезгаданих. Його прийоми, навіть найпростіші, поєднують натиснення, розтягування і скручування, тобто – система впливає на все тіло людини.

Сеанс тайського масажу може тривати від одного до трьох годин. Людина одягнута в легкі штани та футболку лягає на спеціальний мат. Тайський масаж нагадує пасивну йогу, адже масажист може користуватися не тільки пальцями й долонями, а й ліктями, колінами й навіть стопами. Свою роботу тайський масажист починає з розслаблюючих натискань на стопи і особливі точки на них, відповідальні за загальну релаксацію тіла. Плавні, глибокі і м’які руху, що відбуваються в єдиному ритмі поступово змінюють електричну активність мозку, переводячи мозок на більш повільний режим роботи. Професійно виконаний тайський масаж виглядає з боку як танець: масажист рухається плавно, ритмічно, практично непомітно переходячи від одного руху до іншого. Оскільки в тайському масажі опрацьовується абсолютно все тіло, від п’ят і до голови, навіть самі глибоко заховані м’язові затиски стають об’єктом ретельної роботи – в таких місцях масажист затримується, розминаючи напружене місце. За рахунок натискань на особливі рефлексогенні точки, відповідальні за роботу органів і систем організму, досягається додатковий оздоровчий ефект. Один сеанс тайського масажу прирівнюється до триденного відпочинку на природі.

Масаж – це хороший спосіб для релаксації та оздоровлення організму в цілому. Навіть, один сеанс може покращити функціонування організму. Включайте масаж в систему доглядом за тілом і результат не змусить чекати. Перед тим, як проходити лікування масажем не забудьте порадитися з лікарем.    

Підготувала Інна Ляшенко