Як зберегти зуби білими та здоровими

Зазвичай колір емалі залежить від наших генів –  комусь пощастило мати білу емаль, а комусь менш білішу. Але ми самі теж можемо вплинути на білину зубів.

Про те, як правильно та без шкоди для здоров’я відбілити зуби, ми дізналися у відомого лікаря-стоматолога, професора, засновника мережі «Клініка Заблоцького» — Ярослава Заблоцького.

«Насправді, наші зуби можна порівняти із зеленим деревом, – каже лікар Ярослав Заблоцький, – яке через коріння черпає поживні речовини. За допомогою пульпи, через кров, наші зуби отримують речовини, завдяки яким вони підтримують життєдіяльність. Зверху знаходиться емаль – тверда світла тканина, яка покриває коронку зуба і яку люди, зазвичай, хочуть відбілити.

Через недостатню кількість корисних елементів, наша емаль може бути тьмяною, але частіше, на колір зубів впливає догляд, їжа та напої, які ми вживаємо».

Зуби загалом білі у всіх людей і щоб візуально зробити їх ще білішими, їм допоможуть невеликі хитрощі. Наприклад, жінкам можна створити для них яскравий фон за допомогою червоної чи ягідної помади. І навіть якщо ваші зуби трошки жовті, то на фоні помади вони будуть виглядати білими.

Правило №1. Як не можна відбілювати зуби

При домашньому відбілюванні ні в якому разі не можна використовувати лимон, соду та перекис водню. Ви можете сильно пошкодити власну емаль. А ще це може призвести до подразнення ясен, які згодом почнуть кровоточити.

Однак, домашнє відбілювання можна зробити професійним, але під контролем вашого стоматолога. Він може запропонувати вам спеціальні капи, які виготовляються індивідуально під форму ваших зубів та щелеп.

В середину капи накладається спеціальна речовина, подібна вашій пасті, і одягається на ніч. Але, пам’ятайте, що саме лікар має обирати вибілюючу речовину. Ефект від цього відбілювання невеликий, але дієвий і безпечний.

Правило №2. Менше вживайте продукти, які реально фарбують зуби

Зберегти зуби білими можна, якщо обмежити споживання деяких продуктів:

Вино. Темні плями від вина можна помітити на зубах вже після одного келиху.

Ягоди. Вживання яскравих фруктів або ягід впливає на емаль, через сильні та яскраві пігменти у своєму складі.

Тютюн. Цигарки містять у своєму складі нікотин та смолу, що можуть призвести до появи жовтих чи коричневих плям.

Солодка їжа. Чи не найбільший ворог не тільки для емалі, але й для здоров’я зубів. Цукор провокує захворювання карієсом.

Тому, потрібно бути обережними з усіма продуктами, які впливають на колір емалі, а особливо з тими, які наносять шкоду. Для цього достатньо чистити зуби відразу після споживання продуктів з цього списку, та інших пігментованих продуктів.

Правило №3 Що таке професійне відбілювання

Сьогодні, в стоматологічних кабінетах пропонують різні варіанти відбілювання зубів. Маючи за мету комерційну вигоду. Тому, у клініках краще за все робити професійну гігієну порожнини рота.

Вона не впливає на товщину емалі та не пошкоджує її, майже не має протипоказань щодо проведення.

Деякі стоматологи називають професійне чищення зубів відбілюванням. Тому що, однією з переваг є те, що ваші зуби можуть стати на тон світлішими. Адже,  коли лікар знімає біоплівку, емаль починає сяяти та виглядати здоровою.

Усім людям, які бажають робити відбілювання, спочатку потрібно зробити професійне чищення ротової порожнини. По-перше, завдяки чищенню вони, можливо, зможуть досягнути бажаного результату, по-друге, відбілювання можна робити тільки на ідеально здорових зубах.

Правило №4 Про білизну і вініри

Вініри краще за все застосовувати у тому випадку, коли є медичні покази. Наприклад, спостерігається надмірна стертість зубів і потоншення емалі. Через що, самі зуби погано візуалізуються при усмішці, тобто їх просто не видно. І тоді, це створює враження, що людина старша за свій вік.

Вініри ж у свою чергу, допомагають зробити зуб довшим і тим самим зробити усмішку більш естетичною.

Правило № 5 Як вибрати відбілюючу зубну пасту

Насправді, паста для дорослих зовсім не має ніякого значення. У чищенні має значення зубна щітка. Якби українці чистили зуби виключно щіткою і водою, навіть без пасти, карієсом хворіло би набагато менше людей.

А ось коли мова йде про дитячу пасту, тут потрібно вивчати склад разом з фахівцем. Тому що, наприклад, якщо ви мешкаєте у районі, де мало фтору, то дитяча зубна паста повинна його містити.

Правило №6 Бережемо білизну зубів з раннього віку

Батьки забувають про догляд за дитячими зубами. Потрібно приводити своїх малюків в перший раз до стоматолога у шість місяців. Розказати лікарю про дитячі звички (наприклад смоктання пальця), які згодом можуть впливати на майбутній прикус.

А ось, коли у дитини з’являються перші зуби, її вже треба вести до стоматолога, який повинен показати батькам, як правильно за ними доглядати.

Батьки несуть відповідальність за своїх дітей, тому вони повинні чистити зуби своїм дітям до 12 років. Ну, хоча б до десяти! Можна давати їм зубну щітку, дозволяти чистити зуби самим, вони будуть їсти зубну пасту, і це нормально. Але доочищати зуби повинні батьки.

У той же час батьки не повинні давати маленьким дітям солодкий чай, підсолоджену воду або соки, адже цукор, який залишається на зубах, починає їх псувати. Краще привчити дитину пити просту воду.

Лікар-стоматолог, професор, засновник мережі “Клініка Заблоцького” – Ярослав Заблоцький