Вегетаріанство, як особлива система харчування, виникло давно. Вважається, що до Європи воно потрапило з Азії – саме там розвинулись національні традиції переважно рослинного харчування. Укріпленню вегетаріанських традицій сприяло не лише розповсюдження у країнах Азії філософії буддизму, а і банальна недоступність для більшості населення продуктів тваринного походження.
Термін «вегетаріанство» походить не від англійського «vegetables» (овочі), як багато хто вважає, а від латинського слова «vegetus» (здоровий, свіжий, живий). Це стиль життя, який виключає вживання продуктів тваринного походження. Прибічники вегетаріанства вважають, що природною їжею для людини є продукти рослинного походження, які приносять надзвичайну користь організму. Однак насправді далеко не всі вегетаріанці відмовляються від молока, морепродуктів, а якщо бути точними у термінології, навіть і від м’яса – все залежить від типу вегетаріанства, якого дотримується людина. Є 4 види класичного вегетаріанства:
- Веганство. Вегани вживають винятково продукти рослинного походження і не їдять м’ясо, рибу, яйця, молочні продукти і навіть мед. Цей вид вегетаріанства зазвичай практикується із етичних міркувань, тому більшість веганів не носять хутро і шкіру, купують не тестовану на тваринах косметику, а також виступають проти розваг за участі тварин, таких як полювання, рибалка, циркові вистави, корида тощо.
- Лакто-вегетаріанство. Тип харчування, при якому дозволяється вживати молоко і молочні продукти та мед. Серед лакто-вегетаріанців багато послідовників східних, особливо індійських, релігійних і філософських течій.
- Ово-вегетаріанство. Тип харчування, при якому вживання молока і молочних продуктів виключається, але дозволяється наявнысть у раціоні яєць. Цей вид вегетаріанства найчастіше базується на особистій непереносимості молочних продуктів.
- Лакто-ово-вегетаріанство. Найпопулярніший вид вегетаріанства у світі, в меню якого присутні яйця, молоко і мед. Він викликає найменшу кількість суперечок серед лікарів. Багато з них навіть переконані, що лакто-ово-вегетаріанство не лише корисно для здоров’я, а і здатне позбавити людину низки хвороб і попередити їхню появу.
Виникає запитання: чи є вегетаріанцями ті, хто вживають рибу і морепродукти? Відповідь – ні, адже вегетаріанці не вживають їжу тваринного походження. А хто це – велика рогата худоба, домашня чи дика птиця, риба чи молюски – не важливо, адже вони всі відносяться до категорії живих істот. Але чимало людей у світі дотримуються дієт, які не є вегетаріанством у класичному розумінні цього слова, але є першою сходинкою на шляху до нього. Насамперед, це:
Усі види вегетаріанства та «напіввегетаріанства», як іноді називають останню трійку, допускають будь-які способи приготування їжі, включаючи теплову кулінарну обробку. У цьому полягає принципова різниця між вегетаріанством та вітаріанізмом (сироїдство).
На думку сучасних дієтологів, повноцінне харчування можливе і без м’яса, але молоко і молочні продукти, рибу і яйця не слід виключати з раціону людини, адже вони забезпечують нас життєво необхідними поживними речовинами: білками, кальцієм, залізом, вітамінами В12 і D, тощо. Протипоказано веганство дітям, вагітним жінкам і матерям в період лактації.
Вегетаріанцям рекомендовано:
- Комбінувати зернові з бобовими або молоком, картоплю з яйцями (для повноцінного білкового складу їжі)
- Щодня вживати не менше 200-500 мл молока і кисломолочних продуктів (для забезпечення організму кальцієм, вітамінами В2, В12 і D)
- Поєднувати зернові і бобові з горіхами, фруктами, овочами – особливо у вигляді соків (для покращення засвоєння заліза)
Відомо, що вегетаріанцями були багато видатних людей: Піфагор, Сократ, Платон, Леонардо да Вінчі, Ісаак Ньютон, Вольтер, Жан-Жак Руссо, Лев Толстой, Джордж Бернард Шоу, Махатма Ганді, Альберт Ейнштейн та інші. Але якщо раніше таких людей були одиниці, то зараз вегетаріанство – це мейнстрим. Про те, як вегетаріанство з’явилося у їхньому житті, ми дізналися у наших читачів.
Наталія НЕВІДНИЧА, 23 роки:
Вже 5 років я дотримуюсь паскетаріанства. Переглянувши низку документальних фільмів про те, як виробляють м’ясо, я почала поступово відмовлятись від нього. Друзі та батьки не одразу прийняли моє рішення, але згодом деякі з рідних самі почали дотримуватись флексітаріанства та паскетаріанства. Варто розуміти, що вегетаріанство – це не хвороба чи дієта, – це спосіб життя. Кожен має сам для себе вирішити, чи готовий і чи хоче відмовитись від певних продуктів. Особисто я відчуваю себе набагато краще – не лише морально, а й фізично.
Дарія КОЛОК, 22 роки:
Чесно кажучи, я ніколи не відчувала особливої любові до м’яса. А 2 роки тому мій тато, прочитавши, що воно сприяє розвитку певних хвороб, виключив його зі свого раціону. Тоді саме починався Великий піст, і я вирішила також спробувати не їсти м’яса. Це виявилось не складно. Досі не вживаю м’яса, але залишила у своєму раціоні яйця, рибу і молочні продукти.
Наталія КОНОПСЬКА, 24 роки:
Я – лакто-ово-вегетаріанка. Ніяких стимулів чи мотивів перейти на такий тип харчування не було. Просто регулярно займаючись йогою, мій організм сам «потягнувся» до інших продуктів – каші, молоко, фрукти, овочі. Все рідше і рідше стало хотітися м’яса, і згодом я відмовилась від нього повністю.
А чи вживаєте м’ясо ви?
Підготувала Галина ТЕЛИЧУК
спеціально для “Живи активно!”