Чи виникає герпес влітку?

У перекладі з грецької Herpo означає  «повзучий». Ця назва чи не найкраще відтворює характер доволі розповсюдженого вірусу – герпесу. Найчастіше вони з’являються у зимову пору, коли в людини, як правило, дещо знижений імунітет, але є частим неприємним гостем і влітку.


Як виникає цей неприємний та надокучливий герпес і чим небезпечний він для нашого організму?

Простий герпес шкіри (herpes simplex) посідає перше місце серед вірусних захворювань людини, а 95% населення є довічними носіями цього вірусу. За даними ВООЗ, останніми роками значно почастішали випадки цієї патології, а також кількість ускладнених форм. Герпес посідає друге місце після грипу як причина смертності від вірусних інфекцій.

Що сприяє появі виразок чи ранок на губах, які зазвичай люди називають «застудою»?

Шкіра на губах має особливу структуру, на ній відсутні сальні та потові залози. Тому вона так швидко висихає й особливо вразлива до подразників зовнішнього середовища. Інфекцію спричиняє вірус герпесу. Після першого зараження він може стати в організмі невидимим для імунної системи, скажімо, перейти в закриту фазу й «дрімати» в нервових вузлах (так званих гангаліях), «прокидаючись» за сприятливих умов нової активності.

– Як відбувається зараження?

– Під час тісного фізичного контакту, наприклад, поцілунків, сексу. До того ж, інфекцію можна отримати у будь-якій стадії: не важливо – щойно з’явилися пухирці чи вже загоюються. Але найчастіше зараження вірусом простого (ротового) герпесу відбувається у віці до чотирьох років через слину при прямому контакті з іншими дітьми, батьками. Вісім з десяти осіб інфікуються вірусом простого герпесу ще до 15-ти років, але менше ніж у половини інфікованих все ж з’являються пухирці на губах. Процес інфікування перебігає безсимптомно, а рецидив спричиняють різні фактори – сонячні опіки, застуди, місячні. Психологічний стрес у будь-якій формі: неприємності, роздратованість, навіть інтенсивні заняття спортом також можуть «розбудити» небезпечний вірус, словом, все те, що призводить до ослаблення імунної системи. Ймовірність отримати «інфекцію», скажімо, під час користування загальними рушниками чи погано помитими склянками доволі незначна, позаяк віруси в атмосфері швидко гинуть.

Логічно виникає запитання: як лікувати герпес?

Основним проявом герпесу на губах є висип. Спочатку на ділянці губ з’являється свербіння, відчуття печіння. Найчастіше висип локалізується на червоній облямівці губ, щоках, слизовій оболонці порожнини рота, на ділянці органів слуху. Загалом герпес на губах має кілька стадій: перша – стадія провісників (пощипування). Починається з відчуття печіння, болю у враженій ділянці. Тривалість цієї стадії становить від кількох годин до 1 дня. Якщо застосовувати протигерпесні мазі, то розвиток герпесу на губах можна пригальмувати.

Наступна стадія – запалення – прикметна появою на губах маленьких пухирців, які поступово наповнюються непрозорою речовиною. В жодному разі не слід проколювати пухирці, через те, що інфекція може вразити більшу кількість ділянок. Крім того, бактерії можуть спричиняти інфекцію, потрапляючи в ранку. Місце, на якому з’являються пухирці, завжди особливо болюче. Пухирці швидко тріскаються, виділяючи величезну кількість вірусних паличок. Саме у цей час хворий може заразити як оточуючих, так і самого себе. Тому потрібно бути особливо обережним при доторканні до ранки, інакше доведеться лікувати вже не одне, а кілька болючих місць.

Особливо варто берегти очі – вірус герпесу спричиняє запалення рогівки. Третя стадія – поява виразки. Це завершальний етап, коли больові відчуття змінюються: печіння й поколювання заміняє біль. Залишається лише очікувати допоки все загоїться, у міру сил допомагаючи організмові.

Добре, що в арсеналі сучасної дерматології є достатньо засобів, аби в найкоротші терміни позбутися зовнішніх ознак цієї напасті. Лікування герпесу може відбуватися за двома напрямами: використання противірусних засобів і комбінація імунотерапії з противірусною терапією. Препарати можуть бути у вигляді пігулок чи мазі. Таблетки діють на вірус зсередини, знижуючи його активність, а мазі добре працюють «на місцях» – лікують виразки. У разі якщо стан пацієнта погіршився (різке підвищення температури до 39, сильний біль голови, загальне нездужання, зниження апетиту), слід звернутися за медичною допомогою.  

Чи ефективні у лікуванні герпесу домашні ліки, фітопрепарати?

Звісно, не під забороною доповнити лікування й фітозасобами, наприклад, мед чи усім відому цинкову мазь, дещо послаблюють печіння в ураженій ділянці, тим самим зменшуюючи біль. Настоянка прополісу ефективно бореться як з пухирцями, так і з вірусом. Цей засіб пропонують вживати по 20–30 крапель 3–4 рази на день з теплим молоком. Можна застосовувати настоянку дещо розведеною водою, як примочку.

Якщо для імунопрофілактики сучасна медицина пропонує чимало вакцин проти вірусів грипу, то, можливо, є й проти герпесу?

Запобігти появі герпесу можна, лише уникаючи джерел інфекції. Серед методів профілактики – дотримання правил особистої гігієни. Найкраще «снодійне» для підступного ворога – це стійкий імунітет. Підтримуйте його здоровим способом життя, загартовуванням.

Профілактика

Як відомо, профілактика хвороби – кращий спосіб боротьби з нею. Є кілька правил, дотримуючись яких можна зменшити ризик інфікування вірусом герпесу та іншими вірусними інфекціями.

  • Не забувайте мити руки з милом завжди щойно приходите додому, навіть якщо ви побували, наприклад, у сусідній аптеці.
  • Ніколи не користуйтеся чужою косметикою і нікому не дозволяйте свою. Тестові зразки у крамницях – найбільше зло, тому що вони містять величезну кількість хвороботворних мікроорганізмів і вірусів, деякі з них значно небезпечніші ніж герпес, хоча зовні все виглядає витончено й красиво.
  • Використовуйте презервативи як засіб контрацепції, особливо з новим або випадковим партнером.
  • Здоровий спосіб життя, правильне харчування та активний відпочинок – запорука гарного самопочуття та міцного імунітету. Не використовуйте занадто жорсткі дієти, навіть якщо дуже хочете схуднути за кілька днів їжте свіжі фрукти й овочі, пийте соки та мінеральну воду, проводьте більше часу на свіжому повітрі.
  • Якщо у ваших знайомих чи близьких загострення герпетичної інфекції, то обмежте спілкування з ними і уникайте тісних контактів, тим більше поцілунків.

Світлана ГАЛНИКІНА

професор курсу дерматовенерології
Тернопільського державного медичного університету

Підготовлено спеціально для “Живи активно!”

 

Також читайте

“Гігієнічні застереження щодо занять в тренажерному залі”

“Побудова кращого світу для людей із псоріазом”

“Сніг на плечах”

“Чистота – запорука… чого?”